Mūsdienās Grīziņkalna apkaime ar savu unikālo koka apbūvi ir valsts nozīmes kultūrvēsturiskā pieminekļa - Rīgas Vēsturiskā centra – sastāvdaļa. Rīgas Vēsturiskais centrs ir iekļauts UNESCO Pasaules kultūrvēsturiskā mantojuma sarakstā kā vieta ar ‘’...ievērojamu jūgendstila, nacionālā romantisma, kā arī 19. gadsimta koka ēku koncentrāciju’’. Divās no šādām 19. gs. koka dzīvojamām mājām Krāsotāju ielā 12 šobrīd mitinās centrs ''Koka Rīga''.

 

   Stūra ēkas būvniecība tika uzsākta 1876. gadā (arh. H. Geigenmīllers), bet otro ēku 1896. gadā projektējis arhitekts Konstantīns Pēkšēns. Tās ir divstāvu koka dzīvojamās ēkas, kuras bija paredzētas vietējo manufaktūru un fabriku strādnieku ģimenēm. Ēkas savas pastāvēšanas laikā bija dzīvesvieta daudzām ģimenēm, kā arī vienā no tām darbojies veikals. Veikalā 20. gs. sākumā galvenokārt tirgoja tabaku, cigārus, papirosus, miltus un konservus. Palīgtelpā bija izbūvēta apjomīga maizes krāsns, kuras mūrējuma fragments un skurstenis apskatāms arī mūsdienās.

  Ēkas laika griežos ir piedzīvojušas vairākas pārbūves, kas saistītas ar inženierkomunikāciju izbūvi, un dažādiem remontdarbiem, piemēram, jumta seguma maiņu. Pēckara gados, padomju varas nacionalizētās ēkas tika vāji koptas, līdz ar to tās tika novestas līdz avārijas stāvoklim un atradās uz sabrukšanas robežas. 2012. gadā ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansiālo atbalstu un Rīgas domes līdzfinansējumu ir noslēgta ēku renovācija ar mērķi attīstīt Rīgas vēsturisko koka arhitektūru, kā arī izveidot starptautiski atzītu kultūras tūrisma produktu.


  Šobrīd centra ''Koka Rīga'' stūra ēkas pirmajā stāvā ir izveidots tūrisma informācijas punkts, lai iepazīstinātu apmeklētājus ar Grīziņkalna apkaimes tūrisma piedāvājumiem- apskates objektiem, ēkām, atpūtas vietām. Tiek piedāvāti arī tūrisma maršruti kājāmgājējiem un sniegta vēsturiska informāciju. Ēkas otrajā stāvā autentiskos dzīvoklīšos izveidota muzeja ekspozīcija, kurā atainota dažādu laika posmu sadzīve koka ēkās, bet izstādes veidā eksponēti galdnieku, namdaru instrumenti un Grīziņkalna apkaimes iedzīvotāju fotoportreti. 

  Centra otrajā ēkā, kuras galvenā fasāde pavērsta pret Lienes ielu, izveidota plaša, divstāvīga halle dažādu publisku pasākumu (semināru, konferenču, izstāžu) organizēšanai.

old.c
Krāsotāju ielas 12 koka ēka ar veikalu 20. gs. sākumā


cKoka ēku renovācijas centrs ''Koka Rīga'' 2013. gadā

Spiest šeit, lai iegūtu plašāku informāciju par centra ekspozīcijas 1. daļu

 

Spiest šeit, lai iegūtu plašāku informāciju par centra ekspozīcijas 2. daļu